Istota i zadanie światopoglądu cz. 15

Autor: | Tagi: światopogląd odrodzenia, ograniczony światopogląd, światopogląd pozytywistów Opublikowane w Światopogląd 1 Comment

Rzeczywistość jest jedna, ale usposobienia, skłonności, charaktery ludzkie są różne, różne są pojęcia i przekonania, z którymi człowiek od dzieciństwa się zrósł. Lecz wśród tej różnorodności znajdują się pewne wspólne wszystkim potrzeby, wspólne dążności. Jakie więc są te potrzeby, którym światopogląd zadość czynić powinien? Jakie stąd wypływa zadanie podmiotowe każdego światopoglądu?

Na pierwszym miejscu należy uważać na to, że rozum ludzki domaga się koniecznie odpowiedzi na rozliczne pytania i zagadnienia, jakie rzeczywistość mu nasuwa. Bo ta rzeczywistość nie przedstawia się nam bezpośrednio jako jedna, harmonijna całość. Poznajemy wprawdzie liczne związki prawidłowe w przyrodzie, w życiu społecznym i życiu umysłowym; ale obok tych związków widzimy ciągle przerwy, różne przypadki niewytłumaczone, zjawiska dziwne, dotąd nie spostrzegane. Rozum chce się więc przekonać, czy ta nieprawidłowość jest prawdziwą lub pozorną tylko; albo raczej będąc przekonany, że nic nie dzieje się bez dostatecznej racji, szuka nowych ukrytych związków, zamieniających nawet najbardziej nieregularne zjawiska w jeden nieprzerwany łańcuch przyczynowy.

Comments
  1. Posted by Reklama