Istota i zadanie światopoglądu cz. 33

Autor: | Tagi: Opublikowane w Światopogląd 1 Comment

Dlaczego niektóre „elementy” powstają, inne znikają? Dlaczego pewne grupy elementów są stosunkowo stałe, inne nie? Dlaczego możemy postawić prawa mechaniczne, biologiczne, historyczne itd.? Gdzie ostateczna racja tego wszystkiego? Na te pytania psychomoniści nie dają nam odpowiedzi. Już same pytania zdają się im niedorzeczne. Według nich logika zamienia się w psychologię; prawd wiecznych, zasad stałych nigdzie nie ma; wszystko zmienne, chwiejne, chwilowe. Heraklitowskie „pantarej“ jest ich hasłem.

Czyż więc nie mieliśmy słuszności, kiedyśmy powiedzieli, że w poglądzie psychomonistów i empiriokrytyków wszystko jasne i pewne, ponieważ zatykają sobie uszy na wszelkie dalsze pytania? Słusznie piętnuje I. Yolkelt tego rodzaju filozofię jako dziwnie krótkowidzący dogmatyzm, a O. Ewald jako płochą powierzchowność, nienawiść instynktowną do wszelkich głębszych zagadnień.

Większość współczesnych filozofów, nawet wielu z pomiędzy wierzących chrześcijan, da nam na to pytanie odpowiedź stanowczo zaprzeczającą. Filozofia chrześcijańska, powiadają,_ nie może dać jednolitego poglądu na świat, gdyż z istoty swej jest dualistyczną.

Comments
  1. Posted by Reklama