Istota i zadanie światopoglądu cz. 5

Autor: | Tagi: światopogląd buddyzmu, światopogląd chrześcijański, światopogląd dekadentyzmu Opublikowane w Światopogląd 1 Comment

Choć więc każda filozofia ma na oku poznanie przedmiotowej rzeczywistości, to nie można jednak powiedzieć, żeby zadaniem światopoglądu było ujęcie wszystkich rzeczy bez wyjątku w jedność systematyczną. Albowiem nikt nie zaprzeczy, że nie poznajemy wszystkich praw, panujących w świecie przyrody i ducha. Ileż tajemnic zawiera w sobie sama materia, ileż zagadnień jeszcze nierozwiązanych mieści w sobie kwestia życia! Poznaliśmy już niezliczone ciała kosmiczne, lecz poza nimi mieszczą się może jeszcze miliony. Za pomocą mikroskopu doszliśmy do dziwnie dokładnej znajomości procesów, jakie się odbywają w komórce, zbadaliśmy rozwój istot żyjących od pierwszej chwili aż do rozwiniętego, dojrzałego organizmu; lecz na czym w istocie ten proces życiowy polega, jaką jest owa siła, kierująca z tak cudną prawidłowością i celowością atomami i drobinami materii, tego nie wiemy.

Jeszcze większe tajemnice zawiera w sobie kwestia związku między zjawiskami psychicznymi a fizjologicznymi. A że nawet ta część rzeczywistości, która nam jest bezpośrednio znajomą, że życie nasze psychiczne nie jest w zupełności poznane, o tym świadczą choćby olbrzymie wysiłki współczesnej psychologii. Małą, ogromnie małą jest ta część rzeczywistości, którą naprawdę znamy. A nawet i tę część znamy tylko jakby z jednej strony, bo nie zdołamy w zupełności pojąć właściwej rzeczy istoty. Celem światopoglądu nie jest zatem ujęcie całej rzeczywistości, jeżeli przez tę całość rozumiemy zbiór wszystkich bez wyjątku rzeczy.

Comments
  1. Posted by Reklama