Istota i zadanie światopoglądu cz. 7

Autor: | Tagi: światopogląd epok, światopogląd filozofia, światopogląd filozoficzny Opublikowane w Światopogląd 1 Comment

Zachodzi więc pytanie, jaką drogą myśliciel może dojść do rozróżnienia praw mniej istotnych i mniej powszechnych od istotnych i najpowszechniejszych?

Ta droga jest podwójna, po części doświadczalna, po części rozumowaniem wskazana. Zaczynając od doświadczenia codziennego i od wyników, do jakich dochodzą pojedyncze nauki, wznosimy się do coraz wyższych praw i własności bytu, do praw współczesnych coraz obszerniejszym zakresom bytu, które nawet w najogólniejszych abstrakcjach jeszcze mają znaczenie a zatem ważne są dla wszystkich szczegółowych rzeczy.

Posuwając się w ten sposób od rzeczy indywidualnych do praw i własności bytu najogólniejszych spostrzeżemy, że cały świat dzieli się niejako na dwie części, jedną fizyczną, drugą psychiczną. Filozofia przyrody bada najogólniejsze prawa świata fizycznego; filozofia ducha czyli psychologia najwyższe własności świata psychicznego. Otóż światopogląd zada sobie pytanie, w jakim stosunku wzajemnym stoją te dwie główne części rzeczywistości, jakie są wspólne obu prawa i własności, jaki zachodzi związek między jedną a drugą.

Stosując zaś do przedmiotów doświadczania naszego pojęcia i prawa zasadnicze, które są niezbędną podstawą myślenia i bytu, dochodzimy drogą rozumowania do pewnych dalszych konsekwencji, rzucających nam znowu obfite światło na najogólniejsze własności bytu i na istotę wszechrzeczy.

Comments
  1. Posted by Reklama